Einhell 18V 3.0Ah Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless 18cm Freelexo Cam 500 Robot Lawn Mower (751EY)
The Einhell Freelexo Cam 500 cordless robot lawn mower is designed for efficient garden maintenance. Part of the Power X-Change family, it provides seamless battery compatibility across various tools. This automatic lawn mower utilises an integrated camera to detect lawn boundaries and optical obstacles like bark mulch, removing the need for a boundary wire and enabling immediate setup. Ultrasonic sensors detect physical barriers such as walls and hedges, while shock sensors identify objects over 10 cm high, ensuring comprehensive coverage. Ideal for professional landscapers or busy homeowners managing properties up to 500m², it features adjustable cutting heights from 20-60mm and handles slopes up to 25%. A rain sensor and PIN code protection enhance practicality and security. Supplied with with a 3.0 Ah battery, charging station, 3 x spare blades, 12 m guide cable, 5 m magnetic tape, 25 x fixing hooks and 2 x connecting clamps.
- 3.0Ah Li-Ion Battery
- Variable Cutting Heights (20-60mm)
- 60 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 25%
- Shock, Tilt and Lift Sensors
- 2 Year Guarantee
- Without Mulching Facility
- Brushless Motor
View all: Einhell Lawn Mowers
The Einhell Freelexo Cam 500 cordless robot lawn mower is designed for efficient garden maintenance. Part of the Power X-Change family, it provides seamless battery compatibility across various tools. This automatic lawn mower utilises an integrated camera to detect lawn boundaries and optical obstacles like bark mulch, removing the need for a boundary wire and enabling immediate setup. Ultrasonic sensors detect physical barriers such as walls and hedges, while shock sensors identify objects over 10 cm high, ensuring comprehensive coverage. Ideal for professional landscapers or busy homeowners managing properties up to 500m², it features adjustable cutting heights from 20-60mm and handles slopes up to 25%. A rain sensor and PIN code protection enhance practicality and security. Supplied with with a 3.0 Ah battery, charging station, 3 x spare blades, 12 m guide cable, 5 m magnetic tape, 25 x fixing hooks and 2 x connecting clamps.
- 3.0Ah Li-Ion Battery
- Variable Cutting Heights (20-60mm)
- 60 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 25%
- Shock, Tilt and Lift Sensors
- 2 Year Guarantee
- Without Mulching Facility
- Brushless Motor
View all: Einhell Lawn Mowers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Run Time | 60 mins |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 20-60 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Freelexo Cam 500 |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Robot Lawn Mower |
| Safety Functions | Shock, Tilt and Lift Sensors |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 46 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 500m² |
| Tool Weight with Battery | 12.98 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
3Ah battery, replacement blades (3), fixing nails (4), 10 m guide cable, fixing hooks (15), connecting clamps (2) and charging station.