Dremel VersaFlame Butane Gas Blowtorch (4120D)
Versatile stationary gas burner that safely supports open flame use and comes with a catalyst and soldering head. Features flame lock button for continuous hands-free use and variable flame for precise and detailed work. Powered by liquid butane gas for quick heat-up and fast recharge. Ideal for soldering, shrinking, welding and more. Supplied in tin storage case.
- Compatible With Butane Gas
- Piezo Ignition
- Stainless Steel Nozzle
- Gas Consumption 16g/hr @ 1.5-3bar
- 42ml Gas Capacity
- Max. Heat Output: 290W
- Safety Release Valve
- Aluminium Metal Handle
- Up to 75min Burn Time
- Removable Foot
View all: Dremel Blow Torches
Versatile stationary gas burner that safely supports open flame use and comes with a catalyst and soldering head. Features flame lock button for continuous hands-free use and variable flame for precise and detailed work. Powered by liquid butane gas for quick heat-up and fast recharge. Ideal for soldering, shrinking, welding and more. Supplied in tin storage case.
- Compatible With Butane Gas
- Piezo Ignition
- Stainless Steel Nozzle
- Gas Consumption 16g/hr @ 1.5-3bar
- 42ml Gas Capacity
- Max. Heat Output: 290W
- Safety Release Valve
- Aluminium Metal Handle
- Up to 75min Burn Time
- Removable Foot
View all: Dremel Blow Torches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Dremel |
| Burner Diameter | 2.5 mm |
| Burner Length | 2.5 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Gas Type | Butane |
| Gas Consumption at Working Pressure | 16 g/hr |
| Ignition Type | Piezo Ignition |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Heat Output | 290 W |
| Maximum Temperature | 1200 °C |
| Model Name | VersaFlame |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Gas Blowtorch |
| Tank Capacity | 42 ml |
| Valve Type | Safety Release Valve |
| Working Pressure (bar) | 1.5-3 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
VersaFlame torch, catalyst, soldering tip, flame extension piece, deflector, soldering tin, soldering sponge and box / tin storage case.