DEWALT TSTAK Cart Trolley Wheeled Carrier 100kg (994KH)
Compact and lightweight 4-wheeled cart for the easy transportation of TSTAK boxes. Supplied with 4 swivel castors and engineered plastic side clips for stacking. 100kg load capacity.
- Polypropylene Construction
- Compatible with TSTAK
- 100kg Load Capacity
- 4 x Swivel Castors (2 x Lockable)
View all: DEWALT Tool Storage Systems
Compact and lightweight 4-wheeled cart for the easy transportation of TSTAK boxes. Supplied with 4 swivel castors and engineered plastic side clips for stacking. 100kg load capacity.
- Polypropylene Construction
- Compatible with TSTAK
- 100kg Load Capacity
- 4 x Swivel Castors (2 x Lockable)
View all: DEWALT Tool Storage Systems
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | TSTAK |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Height (Imperial) | 7 " |
| Height (Metric) | 181 mm |
| Length (Imperial) | 17 " |
| Length (Metric) | 436 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 100 kg |
| Model Name | TSTAK |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Cart Trolley Wheeled Carrier |
| Tool Storage Type | Toolbox Trolley Spares |
| Width (Imperial) | 19 " |
| Width (Metric) | 486 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |