DEWALT DT20705-QZ Multi-Material Plunge Cutting Blade 65mm (511TH)
Features universal fitment for adaptor-free use with all major oscillating tool brands. Powers through a range of cutting applications, including plasterboard, wood and nail-embedded wood. Offers quick and easy tool-free blade change.
- Cuts Wood, Plasterboard & PVC
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Fast Cut
- High-Speed Steel Teeth
View all: DEWALT Multi Tool Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | €16.45 | - |
| 3 + | €15.54 | Save 5% |
Features universal fitment for adaptor-free use with all major oscillating tool brands. Powers through a range of cutting applications, including plasterboard, wood and nail-embedded wood. Offers quick and easy tool-free blade change.
- Cuts Wood, Plasterboard & PVC
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Fast Cut
- High-Speed Steel Teeth
View all: DEWALT Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 2 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 65 mm |
| Brand | DEWALT |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 43 mm |
| Model No | DT20705-QZ |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Bi-Metal Multi-Tool Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Wood, Plasterboard & PVC |
| Teeth Per Inch (TPI) | 15 tpi |
| Type of Cut | Fast Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |