DEWALT DT20702-QZ Multi-Material Segmented Cutting Blade 55mm (885TH)
Multi-tool oscillating blade with universal fitment for use on all major brands of oscillating tools. Suitable for various applications, such as fast and detailed wood-cutting, cutting wood with nails, plastic and plasterboard. Features bi-metal construction, combining HCS body with HSS teeth, for longer-lasting sharpness.
- Cuts Softwood, Hardwood, Veneered Boards, Plywood, One-Side Laminated Chipboard, Particle Board, MDF, Hardboard & Veneers
- Starlock, Starlock Plus & Starlock Max Fitting
- Fast Cut
- Super Micrograin Carbide Titanium Teeth
View all: DEWALT Multi Tool Blades
Multi-tool oscillating blade with universal fitment for use on all major brands of oscillating tools. Suitable for various applications, such as fast and detailed wood-cutting, cutting wood with nails, plastic and plasterboard. Features bi-metal construction, combining HCS body with HSS teeth, for longer-lasting sharpness.
- Cuts Softwood, Hardwood, Veneered Boards, Plywood, One-Side Laminated Chipboard, Particle Board, MDF, Hardboard & Veneers
- Starlock, Starlock Plus & Starlock Max Fitting
- Fast Cut
- Super Micrograin Carbide Titanium Teeth
View all: DEWALT Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | TCT Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 2.16 " |
| Blade Width (Metric) | 55 mm |
| Brand | DEWALT |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 44 mm |
| Model No | DT20702-QZ |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Wood Multi-Tool Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Material Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Softwood, Hardwood, Veneered Boards, Plywood, One-Side Laminated Chipboard, Particle Board, MDF, Hardboard & Veneers |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Fast Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |