DEWALT DT20653-QZ Brush Cutter Blade 250mm (339JL)
DEWALT DT20653-QZ 25cm brush cutter tri-blade suitable for heavy-duty clearing work as well as simple grass trimming. Engineered for fast, effective removal of tough brambles, shrubbery and undergrowth. Compatible with DCM571 models.
- For Clearing Dense Brush & Brambles
- Steel Blade
- 25.4mm Bore
- Round Bore Hole
- Water-Resistant
View all: DEWALT Grass Trimmer Blades
DEWALT DT20653-QZ 25cm brush cutter tri-blade suitable for heavy-duty clearing work as well as simple grass trimming. Engineered for fast, effective removal of tough brambles, shrubbery and undergrowth. Compatible with DCM571 models.
- For Clearing Dense Brush & Brambles
- Steel Blade
- 25.4mm Bore
- Round Bore Hole
- Water-Resistant
View all: DEWALT Grass Trimmer Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Non-Coated |
| Blade Thickness | 3.0 mm |
| Brand | DEWALT |
| Compatibility | Compatible with the DCM571 Brushcutter/Trimmer |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Landscape Power Blade Type | Brush Cutter Blade |
| Landscape Power Fitting Type | Round Bore Hole |
| Line/Blade Diameter | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DT20653-QZ |
| Number of Teeth | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Brush Cutter Blade |
| Resharpenable | Resharpenable |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Ground Type | For Clearing Dense Brush & Brambles |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |