DEWALT Diagonal Pliers 7.4" (190mm) (478KY)
Compound-action diagonal pliers with induction-hardened cutting blades, giving up to 70% more cutting power over standard cutting pliers. The bi-material handle allows for a strong grip and provides added comfort.
- Cuts Up To 6.5mm Wire
- Angled Cut
- Heat-Treated & Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Locking Mechanism for Easy Storage
- Spring-Loaded for Easy Operation
View all: DEWALT Pliers & Cutters
Compound-action diagonal pliers with induction-hardened cutting blades, giving up to 70% more cutting power over standard cutting pliers. The bi-material handle allows for a strong grip and provides added comfort.
- Cuts Up To 6.5mm Wire
- Angled Cut
- Heat-Treated & Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Locking Mechanism for Easy Storage
- Spring-Loaded for Easy Operation
View all: DEWALT Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 20 mm |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Capacity | 6.5 mm |
| Cutting Head Type | Angled Cut |
| Degree of Hardness | 58-62 HRC |
| Length (Imperial) | 7.4 " |
| Length (Metric) | 190 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 6 mm |
| Model No | DWHT0-70275 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Diagonal Pliers |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Wire, Chains & Bolts |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |