DEWALT DCMBL777X1-GB 54V 1 x 9Ah Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Axial Leaf Blower (918YW)
Lightweight XR Flexvolt axial blower with brushless motor, variable speed trigger and speed lock. A well-balanced design and optimized controls ensure easy operation for both right-and left-handed users. Ergonomic, overmoulded hand grips and shoulder strap help to reduce fatigue during extended use. Features LED dashboard that controls 3 speed settings. Quiet operation.
- 1 x 9Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Airflow Volume: 21.5m³/min
- Airflow Speed: 258kmph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Adjustable Shoulder Strap
- 2 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Lightweight XR Flexvolt axial blower with brushless motor, variable speed trigger and speed lock. A well-balanced design and optimized controls ensure easy operation for both right-and left-handed users. Ergonomic, overmoulded hand grips and shoulder strap help to reduce fatigue during extended use. Features LED dashboard that controls 3 speed settings. Quiet operation.
- 1 x 9Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Airflow Volume: 21.5m³/min
- Airflow Speed: 258kmph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Adjustable Shoulder Strap
- 2 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 258 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 9 Ah |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 75 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | DCMBL777X1-GB |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Axial Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 96 dBA |
| Tool Weight with Battery | 4.66 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCMBL777 54V axial blower, shoulder strap, nozzle attachments (2), DCB547 9Ah battery and DCB118 charger.