DEWALT DCMBA572X1-GB 54V 1 x 9.0Ah Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Axial Blower (361JL)
Cordless 54V XR FlexVolt axial blower provides a high-performance solution ideal for professional landscapers and gardeners. Designed with an axial fan to deliver a gas-like performance. Features variable speed and cruise control for user comfort, reducing fatigue and hand strain. Power can be adjusted without having to hold down the trigger. Equipped with a high-efficiency brushless motor which provides consistent power under load, and offers extended tool life. Low-noise design ensures quiet operation, minimising noise pollution. Optimised weight and balance ensure safe, comfortable use. Supplied with battery, charger and nozzle.
- 1 x 9.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 822m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 97dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Cordless 54V XR FlexVolt axial blower provides a high-performance solution ideal for professional landscapers and gardeners. Designed with an axial fan to deliver a gas-like performance. Features variable speed and cruise control for user comfort, reducing fatigue and hand strain. Power can be adjusted without having to hold down the trigger. Equipped with a high-efficiency brushless motor which provides consistent power under load, and offers extended tool life. Low-noise design ensures quiet operation, minimising noise pollution. Optimised weight and balance ensure safe, comfortable use. Supplied with battery, charger and nozzle.
- 1 x 9.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 822m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 97dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 125 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 9.0 Ah |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DCMBA572X1-GB |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Axial Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 97 dBA |
| Tool Weight with Battery | 3.8 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
Blower DCMBA572, 54V XR FlexVolt battery DCB547 (9.0Ah), multi-voltage charger DCB118 and nozzle.