DEWALT DCL074-XJ 18V Li-Ion XR Cordless Area Light - Bare (145HP)
DEWALT DCL074-XJ 18V XR cordless area light provides powerful and versatile illumination for various professional tasks. The robust lighting solution is designed for construction sites, workshops, and outdoor projects, offering a substantial 5000lm light output with 3 adjustable brightness settings. A 360° beam pattern ensures comprehensive coverage of the work area. A durable roll cage protects against impacts, whilst an IP54 rating and watertight construction ensure reliability in challenging environments. An integrated LED light bulb offers up to 9000 hours of life. Supplied without batteries or charger.
- IP54
- 5000lm
- Watertight
- Up to 9000 Hours Life
- Fixed
- Without Battery Indicator
- 360° Beam Pattern for Area Coverage
- Roll Cage Protection for Job Site Durability
- Tripod Compatible for Flexible Placement
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Bare Units
DEWALT DCL074-XJ 18V XR cordless area light provides powerful and versatile illumination for various professional tasks. The robust lighting solution is designed for construction sites, workshops, and outdoor projects, offering a substantial 5000lm light output with 3 adjustable brightness settings. A 360° beam pattern ensures comprehensive coverage of the work area. A durable roll cage protects against impacts, whilst an IP54 rating and watertight construction ensure reliability in challenging environments. An integrated LED light bulb offers up to 9000 hours of life. Supplied without batteries or charger.
- IP54
- 5000lm
- Watertight
- Up to 9000 Hours Life
- Fixed
- Without Battery Indicator
- 360° Beam Pattern for Area Coverage
- Roll Cage Protection for Job Site Durability
- Tripod Compatible for Flexible Placement
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Bare Units
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Site Lights |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | LED lighting uses energy more efficiently than other lighting types. |
| IP Rating | IP54 |
| LED (Yes No) | Yes |
| Life Length | 9000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x Integrated LED Light Bulb |
| Lm | 5000 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCL074-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 294 mm |
| Product Height | 336 mm |
| Product Type | Area Light |
| Product Width | 286 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Resistant Type | Watertight |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Tool Weight without Battery | 3.8 kg |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| With USB Ports | Without USB |