DEWALT DCG407P1T-GB 18V 1 x 5.0Ah Li-Ion XR 5" Brushless Cordless Angle Grinder (737EK)
DEWALT DCG407P1T-GB 18V XR cordless angle grinder designed for efficient grinding and cutting tasks. The durable brushless motor ensure enhanced tool life, making it suitable for demanding site work and workshop projects such as metal fabrication or plumbing installations. The electronic clutch reduces kickback for safer operation, while mesh debris covers protect the motor from dust ingress. Includes grinding guard, clip-on cutting guard and hex wrench. The 125mm angle grinder also features a rubber overmould grip and a 2-position side handle for enhanced user comfort and control during prolonged use. Supplied with a 5.0Ah battery, multi-voltage charger and TSTAK case for portability.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
DEWALT DCG407P1T-GB 18V XR cordless angle grinder designed for efficient grinding and cutting tasks. The durable brushless motor ensure enhanced tool life, making it suitable for demanding site work and workshop projects such as metal fabrication or plumbing installations. The electronic clutch reduces kickback for safer operation, while mesh debris covers protect the motor from dust ingress. Includes grinding guard, clip-on cutting guard and hex wrench. The 125mm angle grinder also features a rubber overmould grip and a 2-position side handle for enhanced user comfort and control during prolonged use. Supplied with a 5.0Ah battery, multi-voltage charger and TSTAK case for portability.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DCG407P1T-GB |
| No Load Speed | 9000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 2.24 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG407P1T-GB 18V XR angle grinder (125mm), side handle, grinding guard, cutting guard, Hex key wrench, DCB184 battery (5.0Ah), multi-voltage charger and TSTAK box.