DEWALT DCF622N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Self-Drilling TEK Screwdriver - Bare (651HP)
Suitable for quick fitting of metal roofing and other sheet metal applications. Brushless motor offers greater efficiency and increased power delivery, resulting in less wear and increased longevity of the tool. High torque 2000 rpm can easily drive screws up to 6.15 mm diameter. Versa-clutch delivers repeatable screw setting with minimum fuss.
- Variable Speed & Reverse
- 6.35mm Hex Tool Holder
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Electric Screwdrivers
Suitable for quick fitting of metal roofing and other sheet metal applications. Brushless motor offers greater efficiency and increased power delivery, resulting in less wear and increased longevity of the tool. High torque 2000 rpm can easily drive screws up to 6.15 mm diameter. Versa-clutch delivers repeatable screw setting with minimum fuss.
- Variable Speed & Reverse
- 6.35mm Hex Tool Holder
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Electric Screwdrivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Powered Screwdrivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 6.35mm |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Torque | 34 Nm |
| Max. Screw Diameter | 6.15 mm |
| Model No | DCF622N-XJ |
| No Load Speed | 2000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 255 mm |
| Product Type | Self-Drilling TEK Screwdriver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCF622N-XJ.