DEWALT DCD803M1T-GB 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Multi-Head Drill Driver (575EK)
DEWALT DCD803M1T-GB 18V XR multi-head drill driver offers professional versatility for demanding trade applications. The high-performance cordless drill driver handles drilling and screw-driving with ease, ideal for electricians installing wiring in confined spaces or plumbers working under sinks. Features 4 interchangeable heads (right angle, offset, traditional chuck, and 1/4" hex quick release), allowing seamless adaptation to a variety of tasks, even in tight or akward spots. The powerful brushless motor ensures extended runtime and efficient operation, supported by a 2-speed all-metal transmission. Includes a bright LED light for improved visibility and ultra-compact build for easy handling. Supplied with a 4.0Ah battery, multi-voltage charger, belt hooks, head holder and heavy duty TSTAK kitbox.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 2-Speed & Reverse
- 60min Charge Time
- 13mm Keyless Chuck
- 15 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Drill Drivers
DEWALT DCD803M1T-GB 18V XR multi-head drill driver offers professional versatility for demanding trade applications. The high-performance cordless drill driver handles drilling and screw-driving with ease, ideal for electricians installing wiring in confined spaces or plumbers working under sinks. Features 4 interchangeable heads (right angle, offset, traditional chuck, and 1/4" hex quick release), allowing seamless adaptation to a variety of tasks, even in tight or akward spots. The powerful brushless motor ensures extended runtime and efficient operation, supported by a 2-speed all-metal transmission. Includes a bright LED light for improved visibility and ultra-compact build for easy handling. Supplied with a 4.0Ah battery, multi-voltage charger, belt hooks, head holder and heavy duty TSTAK kitbox.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 2-Speed & Reverse
- 60min Charge Time
- 13mm Keyless Chuck
- 15 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Drill Drivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 40 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 68 Nm |
| Model No | DCD803M1T-GB |
| No Load Speed | 0–450 / 0–1650 RPM rpm |
| No. Torque Setting | 15 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 174 mm |
| Product Type | Multi-Head Drill Driver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 2.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCD803 18V XR multi-head drill driver, DCB182 XR battery (4.0Ah), multi-voltage charger, 1/2" metal chuck attachment (13mm), 1/4" Hex right angle attachment, 1/4" Hex quick release offset attachment and 1/4" Hex quick release attachment.