DEWALT DCD1007H2T-GB 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Hammer Drill Driver (676EK)
DEWALT DCD1007H2T-GB 18V XR Powerstack brushless hammer drill driver offers powerful drilling and fastening for demanding tasks on site. Ideal for plumbers, electricians, and general builders, this compact tool delivers 169Nm of torque for effective work in wood (up to 40mm) and steel (up to 13mm). The efficient brushless motor ensures reliable performance and extended run time. Features 3 speed settings and 11 torque settings plus drill and hammer functions for precise control across applications. An anti-rotation system enhances safety, automatically shutting down in bind-up situations, while the integrated pivoting LED work light improves visibility in dark areas. Supplied with 2 x 5.0Ah XR Powerstack batteries with state-of-charge indicator, multi-voltage charger, side handle, magnetic bit holder, belt hook, and a TSTAK kitbox for organised transport and immediate use.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed & Reverse
- 60min Charge Time
- 13mm Keyless Chuck
- 11 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Drill Drivers
DEWALT DCD1007H2T-GB 18V XR Powerstack brushless hammer drill driver offers powerful drilling and fastening for demanding tasks on site. Ideal for plumbers, electricians, and general builders, this compact tool delivers 169Nm of torque for effective work in wood (up to 40mm) and steel (up to 13mm). The efficient brushless motor ensures reliable performance and extended run time. Features 3 speed settings and 11 torque settings plus drill and hammer functions for precise control across applications. An anti-rotation system enhances safety, automatically shutting down in bind-up situations, while the integrated pivoting LED work light improves visibility in dark areas. Supplied with 2 x 5.0Ah XR Powerstack batteries with state-of-charge indicator, multi-voltage charger, side handle, magnetic bit holder, belt hook, and a TSTAK kitbox for organised transport and immediate use.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed & Reverse
- 60min Charge Time
- 13mm Keyless Chuck
- 11 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Drill Drivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 40 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 169 Nm |
| Model No | DCD1007H2T-GB |
| No Load Speed | 0-550/0-2000 rpm |
| No. Torque Setting | 11 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 193 mm |
| Product Type | Hammer Drill Driver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.85 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCD1007 18V XR hammer drill driver, 18V XR POWERSTACK battery pack (5.0Ah), multi-voltage XR charger, side handle, magnetic bit holder, belt hook, and TSTAK heavy duty kitbox.