DEWALT Combination Pliers 8" (200mm) (334KY)
DEWALT 200mm combination pliers engineered for professional gripping, bending, and cutting tasks across various materials. The robust, 8" compound-action pliers are equipped with induction-hardened cutting blades, delivering up to 70% more cutting power than standard cutting pliers, severing wire, chains, and bolts with ease. Ideal for electricians, plumbers, and general trade professionals. The heat-treated steel jaws provide exceptional durability and a reliable grip, and tthe bi-material handle ensures a strong grip and comfortable hold, reducing user fatigue during prolonged use.
- Cuts Up To 10mm Wire
- Centre Cut
- Heat-Treated & Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Cross-Hatch Tooth Design for Better Grip
- Locking Mechanism for Easy Storage
- Spring-Loaded for Easy Operation
- Compound Action Boosts Cutting Power
View all: DEWALT Pliers & Cutters
DEWALT 200mm combination pliers engineered for professional gripping, bending, and cutting tasks across various materials. The robust, 8" compound-action pliers are equipped with induction-hardened cutting blades, delivering up to 70% more cutting power than standard cutting pliers, severing wire, chains, and bolts with ease. Ideal for electricians, plumbers, and general trade professionals. The heat-treated steel jaws provide exceptional durability and a reliable grip, and tthe bi-material handle ensures a strong grip and comfortable hold, reducing user fatigue during prolonged use.
- Cuts Up To 10mm Wire
- Centre Cut
- Heat-Treated & Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Cross-Hatch Tooth Design for Better Grip
- Locking Mechanism for Easy Storage
- Spring-Loaded for Easy Operation
- Compound Action Boosts Cutting Power
View all: DEWALT Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 35 mm |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Capacity | 10 mm |
| Cutting Head Type | Centre Cut |
| Degree of Hardness | 58-62 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 6 mm |
| Model No | DWHT0-70276 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Wire, Chains & Bolts |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |