Croydex Straight Flexi-Fix Shower Rod Stainless Steel Chrome 2300mm (413TJ)
Simple to install, high quality Flexi-Fix shower rod. 3 x fixing methods: screw into holes, fix into existing screw holes or glue into place. Suitable for all wall surfaces. Supplied with 12 x matching curtain rings.
- Maximum length: 2330mm
- Can be Cut to Size
- 24.8mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD260041
- Screw or Glue
- Sleek Chrome Rod
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Simple to install, high quality Flexi-Fix shower rod. 3 x fixing methods: screw into holes, fix into existing screw holes or glue into place. Suitable for all wall surfaces. Supplied with 12 x matching curtain rings.
- Maximum length: 2330mm
- Can be Cut to Size
- 24.8mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD260041
- Screw or Glue
- Sleek Chrome Rod
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Stainless Steel |
| Extendable | Non-Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AD260041 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 24.8 mm |
| Product Diameter | 24.8 mm |
| Product Length | 2300 mm |
| Product Type | Flexi-Fix Shower Rod |
| Shape | Straight |
| Total Product Weight | 1007 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |