CK Magma Tool Tote 18" (8669X)
Open tool tote with adjustable straps to secure an aluminium level. With a rugged polyester construction and a rigid frame including a heavy duty steel bar. 12 vertical storage pockets enables easy tool access. Features large internal storage area with 33 additional pockets and holders.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 45 x Pocket(s)
- 100% Waterproof & Crackproof Polymer Base
View all: CK Magma Tool Totes
Open tool tote with adjustable straps to secure an aluminium level. With a rugged polyester construction and a rigid frame including a heavy duty steel bar. 12 vertical storage pockets enables easy tool access. Features large internal storage area with 33 additional pockets and holders.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 45 x Pocket(s)
- 100% Waterproof & Crackproof Polymer Base
View all: CK Magma Tool Totes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | CK Magma |
| Colour | Black/Grey/Red |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Height (Imperial) | 14 " |
| Height (Metric) | 350 mm |
| Length (Imperial) | 18 " |
| Length (Metric) | 460 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| No. of Pockets | 45 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 45 x Pocket(s) |
| Product Type | Tool Tote |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Totes |
| Width (Imperial) | 9 1/2 " |
| Width (Metric) | 240 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |