C.K RedLine VDE Wire Strippers 6.9" (175mm) (640AK)
RedLine 175mm VDE wire strippers feature durable, induction-hardened cutting jaws constructed from drop-forged special alloy steel, with C.K optimised geometry. Suitable for stripping AWG wire (capacity 0.3-0.5mm). Includes convenent spring-assisted opening and micro adjustment for damage-free, repeatable results. Rounded handle with an ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and improved user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle allow use with optional lanyards (sold separately) for safe working at height.
- Strips 0.3-0.5mm Cable
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Steel Blades
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: C.K Pliers & Cutters
RedLine 175mm VDE wire strippers feature durable, induction-hardened cutting jaws constructed from drop-forged special alloy steel, with C.K optimised geometry. Suitable for stripping AWG wire (capacity 0.3-0.5mm). Includes convenent spring-assisted opening and micro adjustment for damage-free, repeatable results. Rounded handle with an ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and improved user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle allow use with optional lanyards (sold separately) for safe working at height.
- Strips 0.3-0.5mm Cable
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Steel Blades
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: C.K Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | C.K |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 6.9 " |
| Length (Metric) | 175 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | RedLine |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Wire Strippers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Wire Strippers |
| Stripping Capacity | 0.3-0.5 mm |
| Style of Joint | Single |
| Suitable Stripping Material | AWG Wire |