C.K RedLine VDE Side Cutters 6.1" (157mm) (118AK)
RedLine 157mm VDE cable cutters feature durable, induction-hardened cutting jaws constructed from drop-forged special alloy steel, with C.K optimised geometry. Rounded handle with an ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and improved user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle allow use with optional lanyards (sold separately) for safe working at height. Cutting capacities: 1.4mm (hard), 1.9mm medium hard and 4mm soft.
- Cuts Up To 4mm Copper Wire
- Angled Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: C.K Pliers & Cutters
RedLine 157mm VDE cable cutters feature durable, induction-hardened cutting jaws constructed from drop-forged special alloy steel, with C.K optimised geometry. Rounded handle with an ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and improved user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle allow use with optional lanyards (sold separately) for safe working at height. Cutting capacities: 1.4mm (hard), 1.9mm medium hard and 4mm soft.
- Cuts Up To 4mm Copper Wire
- Angled Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: C.K Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 20 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 4 mm |
| Cutting Head Type | Angled Cut |
| Degree of Hardness | 62 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 6.1 " |
| Length (Metric) | 157 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.4 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 1.9 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4 mm |
| Model Name | RedLine |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Side Cutters |
| Suitable Cutting Material | Copper Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Cable & Wire (Hard, Medium & Soft) |