C.K Heavy Duty Cable Shears 21 1/2" (545mm) (3526T)
High grade forged and hardened steel cutting jaws for an extended working life. Parrot-beak jaws prevent cable slippage. Suitable for copper and aluminium cable up to 27mm diameter.
- Cuts Up To 23.6mm Multi-Material
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- TPR Metal Handle with Plastic Grip
View all: C.K Pliers & Cutters
High grade forged and hardened steel cutting jaws for an extended working life. Parrot-beak jaws prevent cable slippage. Suitable for copper and aluminium cable up to 27mm diameter.
- Cuts Up To 23.6mm Multi-Material
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- TPR Metal Handle with Plastic Grip
View all: C.K Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 50 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 23.6 mm |
| Degree of Hardness | 45-55 HRC |
| Length (Imperial) | 21 1/2 " |
| Length (Metric) | 545 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 23.6 mm |
| Model No | T3679 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 400-799mm |
| Product Type | Heavy Duty Cable Shears |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |