C.K Cable Cutters 7 1/2" (190mm) (1645X)
Induction-hardened, drop-forged steel with specially profiled clean cutting blades. Heavy duty PVC-coated steel handles. Suitable for a variety of wire and cable, including copper and aluminium, plus round steel and steel rods.
- Cuts Up To 6mm Multi-Material
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- PVC Metal Handle with Plastic Grip
View all: C.K Pliers & Cutters
Induction-hardened, drop-forged steel with specially profiled clean cutting blades. Heavy duty PVC-coated steel handles. Suitable for a variety of wire and cable, including copper and aluminium, plus round steel and steel rods.
- Cuts Up To 6mm Multi-Material
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- PVC Metal Handle with Plastic Grip
View all: C.K Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 5 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 6 mm |
| Degree of Hardness | 56-63 HRC |
| Length (Imperial) | 7 1/2 " |
| Length (Metric) | 190 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 4 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 6 mm |
| Model No | T3744 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Cable Cutters |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium, Copper & Steel Rods |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |