BWT Water Softener 14Ltr (62242)
Please check with your installer for water system connection requirements with imperial sizes in Republic Of Ireland, as additional adaptors may be necessary, (Not Supplied). Free BWT Commissioning Visit After Installation Not Available In ROI.
Compact, technically advanced water softener with digital control system. Designed and developed for UK homes and plumbing systems. Compliant with Part G of the Building Regulations. Suitable for 1 to 8 people.
- Fittings Supplied
- 2 Year Guarantee
- Fits Standard 600mm Kitchen Cupboard
- Suitable for Most UK Plumbing Systems
- Free BWT Commissioning Visit after Installation
- Pre-Assembled & Factory Set for Easier Installation
- 15mm Fitting Kit Included as Standard
- Rotary Valve for Greater Reliability
- Suitable for 1-8 People
View all: BWT Water Softeners
Compact, technically advanced water softener with digital control system. Designed and developed for UK homes and plumbing systems. Compliant with Part G of the Building Regulations. Suitable for 1 to 8 people.
- Fittings Supplied
- 2 Year Guarantee
- Fits Standard 600mm Kitchen Cupboard
- Suitable for Most UK Plumbing Systems
- Free BWT Commissioning Visit after Installation
- Pre-Assembled & Factory Set for Easier Installation
- 15mm Fitting Kit Included as Standard
- Rotary Valve for Greater Reliability
- Suitable for 1-8 People
View all: BWT Water Softeners
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | BWT |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 480 mm |
| Product Height | 602 mm |
| Product Type | Water Softener |
| Product Width | 270 mm |
| Volume | 14 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | BWT UK Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | BWT House, The Gateway Centre, Coronation Road, High Wycombe, HP12 3SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@bwt-uk.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | BWT Holding GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Walter, Simmer, Mondsee, 5310, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@bwt-uk.co.uk |
Product Contents
Fitting kit includes 15mm inlet and outlet hoses, inlet, outlet and by-pass valves, drain hose and 15mm non-return valve.