Broadfix Double Snap Wedge Shims One Size 200mm x 1-9mm x 42mm 16 Pack (958HW)
Clamshell of wedge shims with pre-set incremental snap points for quick shimming. May be snapped both ways. Retaining comb/clip feature to hold the shim in place around a fixing.
- Will not Swell, Rot or Corrode
- High Compressive Strength
- Manufactured in the UK
View all: Broadfix Shims
Clamshell of wedge shims with pre-set incremental snap points for quick shimming. May be snapped both ways. Retaining comb/clip feature to hold the shim in place around a fixing.
- Will not Swell, Rot or Corrode
- High Compressive Strength
- Manufactured in the UK
View all: Broadfix Shims
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Broadfix |
| Construction Material (Fixings) | Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 16 |
| Pieces in Pack/Case | 16 |
| Product Length | 200 mm |
| Product Thickness | 1-9 mm |
| Product Type | Double Snap Wedge Shims |
| Product Width | 42 mm |
| Size Description | One Size |
| z1 - UK Manufacturer Name | Broadfix, Marches Global Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Apex House, Coldnose Road, Skylon Park, Hereford, Herefordshire, HR2 6JL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@marchesgroup.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Broadfix, Marches Global Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Parc d'activités, Rue de l'Épinoy, Templemars, 59175, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@marchesgroup.com |