Bristan Aspen Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (241JX)
Slim and contemporary design to complement any modern bathroom with thermostatic technology for family safety. Includes a built-in diverter to change between the stylish overhead drench shower head and the multi-function handset.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 2.5Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Dual Control
View all: Bristan Showers
Slim and contemporary design to complement any modern bathroom with thermostatic technology for family safety. Includes a built-in diverter to change between the stylish overhead drench shower head and the multi-function handset.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 2.5Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Dual Control
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 10.3 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 2.5 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Aspen |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 265 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 165 mm |
| Range Name | Aspen |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 2.79 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve, 200mm fxed head, wall arm, adjustable riser kit, 1.5m hose and multi-function handset.