Bristan Arcus Cool Touch Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Bar Mixer Shower with Adjustable Riser (491JK)
Sleek and contemporary design with fingertip touch. Thermostatic cartridge with preset temperature stop at 38°C, can be over-ridden to a maximum of 46°C. Cool Touch technology ensures the valves stay cool to the touch while in use. Easy to use and easy to clean. Supplied with Wallmount 12 fixing kit designed for easy installation, maintainance and replacement of bar showers, using built in front-of-wall isolation valves.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.2Ltr/min at 0.2bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Cool Touch Technology
View all: Bristan Showers
Sleek and contemporary design with fingertip touch. Thermostatic cartridge with preset temperature stop at 38°C, can be over-ridden to a maximum of 46°C. Cool Touch technology ensures the valves stay cool to the touch while in use. Easy to use and easy to clean. Supplied with Wallmount 12 fixing kit designed for easy installation, maintainance and replacement of bar showers, using built in front-of-wall isolation valves.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.2Ltr/min at 0.2bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Cool Touch Technology
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 60 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 25 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.2 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Arcus Cool Touch |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Type | Bar Mixer Shower with Adjustable Riser |
| Product Width | 300 mm |
| Range Name | Arcus |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 80 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 2.3 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Bar shower, adjustable riser rail, multi-function handset and hose.