Bosch Starlock PRO AYZ 53 BPB Multi-Material Plunge Cutting Blade 53mm (834CR)
Plunge cutting blade with a Dual-Tec asymmetric design. Curved tooth strip for plunge and straight cuts, while right-angled side offers precision cutting into tight corners. Deals effectively with abrasive building materials. Colour-coded for easy identification. Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Drywall, Softwood, Metal Pipes, Non-Ferrous Metals & Plastics
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Plunge cutting blade with a Dual-Tec asymmetric design. Curved tooth strip for plunge and straight cuts, while right-angled side offers precision cutting into tight corners. Deals effectively with abrasive building materials. Colour-coded for easy identification. Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Drywall, Softwood, Metal Pipes, Non-Ferrous Metals & Plastics
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Width (Imperial) | 2.1 " |
| Blade Width (Metric) | 53 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 40 mm |
| Model Name | Starlock PRO |
| Model No | AYZ 53 BPB |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Drywall, Softwood, Metal Pipes, Non-Ferrous Metals & Plastics |
| Teeth Per Inch (TPI) | 16 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |