Bosch Starlock PRO AIZ 32 BSPIB Multi-Material Plunge Cutting Blade 32mm (762CR)
For cutting hardwood, softwood, wood composites and plastics. Coated Japan teeth ensure additional durability and enables aggressive and fast cuts in hardwood with reduced burning. Curved-tec rounded blade delivers tear-free plunge kits. Features Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Hardwood, Softwood, Wood Composites & Plastics
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
For cutting hardwood, softwood, wood composites and plastics. Coated Japan teeth ensure additional durability and enables aggressive and fast cuts in hardwood with reduced burning. Curved-tec rounded blade delivers tear-free plunge kits. Features Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Hardwood, Softwood, Wood Composites & Plastics
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 50 mm |
| Model Name | Starlock PRO |
| Model No | AIZ 32 BSPIB |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Hardwood, Softwood, Wood Composites & Plastics |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |