Bosch Starlock PRO ACZ 85 RT3 30-Grit Grout Segmented Cutting Blade 85mm (839CR)
Carbide-RIFF segmented saw blade for removing old grout and cutting cable channels in aerated concrete. Uses tough carbide grit to ensure durability and effectiveness when working with abrasive materials. Features Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Colour-coded interface for easy identification. Fits all common multi-tools.
- Suitable for Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Fine Clean Cut
View all: Bosch Multi Tool Blades
Carbide-RIFF segmented saw blade for removing old grout and cutting cable channels in aerated concrete. Uses tough carbide grit to ensure durability and effectiveness when working with abrasive materials. Features Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Colour-coded interface for easy identification. Fits all common multi-tools.
- Suitable for Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Fine Clean Cut
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 85 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.35 " |
| Blade Thickness | 2.5 mm |
| Brand | Bosch |
| Grit | 30 Grit |
| Grit Material | Carbide RIFF |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Starlock PRO |
| Model No | ACZ 85 RT3 |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segmented Cutting Blade |
| Suitable Material Application | Grout |
| Suitable Sanding Material | Grout |
| Type of Cut | Fine Clean Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |