Bosch Starlock PRO ACZ 85 EIB Multi-Material Segmented Cutting Blade 85mm (801CR)
Bi-metal segment saw blade for making wide and straight cuts in all kinds of abrasive wood products, plastic coated boards, solid laminate vinyl, PVC, and non-hardened metals. Coated teeth for added durability. Small tooth geometry enables trouble-free cutting in non-hardened metals. Starlock mount delivers maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Colour-coded for easier identification.
- Cuts Non-Ferrous Metal, Thin Sheet Metal, Wood & Plastic
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Flush Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
Bi-metal segment saw blade for making wide and straight cuts in all kinds of abrasive wood products, plastic coated boards, solid laminate vinyl, PVC, and non-hardened metals. Coated teeth for added durability. Small tooth geometry enables trouble-free cutting in non-hardened metals. Starlock mount delivers maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Colour-coded for easier identification.
- Cuts Non-Ferrous Metal, Thin Sheet Metal, Wood & Plastic
- Starlock, Starlock Plus, Starlock Max Fitting & OIS
- Flush Cut
- Bi-Metal Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 85 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.35 " |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 30 mm |
| Model Name | Starlock PRO |
| Model No | ACZ 85 EIB |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segmented Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Non-Ferrous Metal, Thin Sheet Metal, Wood & Plastic |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Flush Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |