Bosch R444 120 Grit Metal Fibre Discs 4 1/2" x 22.23mm (643FW)
Produces an impressive finish on metal surfaces. Features a stable vulcanised fibre backing that enables a steady constant grinding process. Semi-friable aluminium oxide abrasive grit is particularly suited for work on metal applications. It is intended for deburring, welding preparation and blending on carbon steel, mild steel, aluminium, non-ferrous metals and cast iron. Ideal for removing discolouration, stock and surface imperfections. Grit is bonded using fully synthetic resin. 22.23mm bore for standard locking nut angle grinders. Compatible with angle grinders.
- For Angle Grinders
- Suitable for Steel
- Medium Aluminium Oxide Grit
- Clamp Fixing
- Fibre Backing
- For Dry Use Only
- Fully Synthetic Resin Bonding on Vulcanised Fibre Backing
View all: Bosch Discs
Produces an impressive finish on metal surfaces. Features a stable vulcanised fibre backing that enables a steady constant grinding process. Semi-friable aluminium oxide abrasive grit is particularly suited for work on metal applications. It is intended for deburring, welding preparation and blending on carbon steel, mild steel, aluminium, non-ferrous metals and cast iron. Ideal for removing discolouration, stock and surface imperfections. Grit is bonded using fully synthetic resin. 22.23mm bore for standard locking nut angle grinders. Compatible with angle grinders.
- For Angle Grinders
- Suitable for Steel
- Medium Aluminium Oxide Grit
- Clamp Fixing
- Fibre Backing
- For Dry Use Only
- Fully Synthetic Resin Bonding on Vulcanised Fibre Backing
View all: Bosch Discs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Backing Weight | Fibre Backing |
| Brand | Bosch |
| CALC - Compatible Tool Type | Angle Grinder |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Diameter (Metric) | 115 mm |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Grit | 120 Grit |
| Grit Material | Aluminium Oxide |
| Grit Type | Medium |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | R444 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Fibre Discs |
| Sanding Use Type | Machine |
| Suitable Sanding Material | Steel |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |