Bosch GWX 9-115 S X-Lock 900W 4 1/2" Electric Angle Grinder 240V (316HG)
Professional, compact corded angle grinder with powerful 900W motor. Keyless X-Lock click system enables fast and convenient accessory changes. Speed selection feature produces perfect working results in a variety of materials and with a wide range of accessories. Suitable for cutting and grinding metal, tiles and bricks.
- 900W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Sliding Switch
- Dust-Sealed Bearings
- X-Lock
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Angle Grinders
Professional, compact corded angle grinder with powerful 900W motor. Keyless X-Lock click system enables fast and convenient accessory changes. Speed selection feature produces perfect working results in a variety of materials and with a wide range of accessories. Suitable for cutting and grinding metal, tiles and bricks.
- 900W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Sliding Switch
- Dust-Sealed Bearings
- X-Lock
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Corded Tool Weight | 2.1 kg |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | X-Lock |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GWX 9-115 S X-Lock |
| No Load Speed | 2800-11,000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 900 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 280 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | X-Lock Connection |
| Switch Type | Sliding Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |