Bosch F016800631 Blade Kit 230mm (191FL)
Kit includes 3 tooth blade, spacer, locking plate, nut and installation tools. Ideal for managing tall grass or denser vegetation, such as nettles and brambles. Suitable for use with the GRT 18V-33, GFR 18V-23, AdvancedBrushcut 36V-23-750, and AdvancedGrassCut 36V-33 / AFS 23-37 / AMW FS.
- For Clearing Dense Brush & Brambles
- A2 Steel Blade
- 25.4mm Bore
- Round Bore Hole
View all: Bosch Grass Trimmer Blades
Kit includes 3 tooth blade, spacer, locking plate, nut and installation tools. Ideal for managing tall grass or denser vegetation, such as nettles and brambles. Suitable for use with the GRT 18V-33, GFR 18V-23, AdvancedBrushcut 36V-23-750, and AdvancedGrassCut 36V-33 / AFS 23-37 / AMW FS.
- For Clearing Dense Brush & Brambles
- A2 Steel Blade
- 25.4mm Bore
- Round Bore Hole
View all: Bosch Grass Trimmer Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Material | A2 Steel |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Bosch |
| Compatibility | Compatible with the following models: GRT 18V-33, GFR 18V-23, AdvancedBrushcut 36V-23-750 and AdvancedGrassCut 36V-33 / AFS 23-37 / AMW FS. |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Landscape Power Blade Type | Brush Cutter Blade |
| Landscape Power Fitting Type | Round Bore Hole |
| Line/Blade Diameter | 230 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | F016800631 |
| Number of Teeth | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Blade Kit |
| Resharpenable | Reversible |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Ground Type | For Clearing Dense Brush & Brambles |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
Brushcutter blade, combi set of spanners, spacer, rider plate and lock nut.