Bosch Expert Starlock Plus Metal PAIZ 32 AIT Steel Plunge Cutting Blade 32mm (119AK)
Bosch multi-tool blade for cutting hard metal, including stainless steel. Features additional coating for long blade life. Flat edge is optimised for cut-offs, reducing the risk of skidding on screws or pipes, with laser-etched depth gauge. Colour-coded for easy blade identification. Features Starlock Plus mount for maximum power transfer and fast blade changes.
- Cuts Stainless Steel & Steel
- Starlock Plus Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
- Colour-Coded
- Bosch Carbide Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Bosch multi-tool blade for cutting hard metal, including stainless steel. Features additional coating for long blade life. Flat edge is optimised for cut-offs, reducing the risk of skidding on screws or pipes, with laser-etched depth gauge. Colour-coded for easy blade identification. Features Starlock Plus mount for maximum power transfer and fast blade changes.
- Cuts Stainless Steel & Steel
- Starlock Plus Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
- Colour-Coded
- Bosch Carbide Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High-Speed Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 55 mm |
| Model Name | Expert Starlock Plus Metal |
| Model No | PAIZ 32 AIT |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Blade |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Material Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Stainless Steel & Steel |
| Teeth Per Inch (TPI) | 26 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |