Bosch Expert Starlock AVZ 70 RT4 40-Grit Grout Removal Blade 70mm (211AK)
Bosch Expert multi-tool blade with high-grade carbon grit. Teardrop design with pointed tip ensures easy cut out of grout around tile and tight corners. Also functions as a sanding plate to remove old mortar from behind tiles. Features Starlock mount for maximum power transfer and quick, convenient blade change. Colour-coded for easy blade identification. Fits most common multi-tools.
- Suitable for Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Pointed Tip
- Colour-Coded
View all: Bosch Multi Tool Blades
Bosch Expert multi-tool blade with high-grade carbon grit. Teardrop design with pointed tip ensures easy cut out of grout around tile and tight corners. Also functions as a sanding plate to remove old mortar from behind tiles. Features Starlock mount for maximum power transfer and quick, convenient blade change. Colour-coded for easy blade identification. Fits most common multi-tools.
- Suitable for Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Pointed Tip
- Colour-Coded
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 70 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 2.75 " |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Bosch |
| Grit | 40 Grit |
| Grit Material | Carbide RIFF |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Expert Starlock |
| Model No | AVZ 70 RT4 |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting & Scraping |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Blade |
| Suitable Material Application | Grout |
| Suitable Sanding Material | Grout |