Bosch Expert MetalMax AIZ 45 AIT Steel Plunge Cutting Blade 45mm (347PG)
For cutting hard metal. Features Bosch carbide technology. Not only are its teeth made from a strip of extremely hard metal that can cut even stainless steel, it also boasts a high-tech extra coating for maximum longevity. Flat edge is optimised for cut-offs as it is less prone to skidding on screws or pipes. Features starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Stainless Steel & Steel
- Starlock Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
For cutting hard metal. Features Bosch carbide technology. Not only are its teeth made from a strip of extremely hard metal that can cut even stainless steel, it also boasts a high-tech extra coating for maximum longevity. Flat edge is optimised for cut-offs as it is less prone to skidding on screws or pipes. Features starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds.
- Cuts Stainless Steel & Steel
- Starlock Fitting & OIS
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1.77 " |
| Blade Width (Metric) | 45 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 40 mm |
| Model Name | Expert MetalMax |
| Model No | AIZ 45 AIT |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Material Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Stainless Steel & Steel |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |