Bosch EXPERT AIZ 32 APILT MultiMax Multi-Material Plunge Cutting Blade 32mm (588AK)
Bosch Expert multi-tool blade with Starlock mount for maximum power transfer and fast blade changes. Designed for precise plunge cuts in metal-embedded wood, brick, and other composite and abrasive materials. Features Bosch Carbide Technology with an additional coating on the carbide teeth offering longer blade life, with laser-etched depth gauge. Ultra-hard teeth with Curved-Tec rounded edge design provides tear-free cuts, and increased length enables faster cutting. Colour-coded for easy identification.
- Cuts Wood with Tough Metal & Wood with Nails
- Starlock Fitting
- Fast Plunge Cut
- Carbide Teeth
- Colour-Coded
- Bosch Carbide Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Bosch Expert multi-tool blade with Starlock mount for maximum power transfer and fast blade changes. Designed for precise plunge cuts in metal-embedded wood, brick, and other composite and abrasive materials. Features Bosch Carbide Technology with an additional coating on the carbide teeth offering longer blade life, with laser-etched depth gauge. Ultra-hard teeth with Curved-Tec rounded edge design provides tear-free cuts, and increased length enables faster cutting. Colour-coded for easy identification.
- Cuts Wood with Tough Metal & Wood with Nails
- Starlock Fitting
- Fast Plunge Cut
- Carbide Teeth
- Colour-Coded
- Bosch Carbide Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 45 mm |
| Model Name | EXPERT AIZ 32 APILT MultiMax |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Wood with Tough Metal & Wood with Nails |
| Teeth Per Inch (TPI) | 24 tpi |
| Type of Cut | Fast Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |