Bosch Expert ACZ 85 RD4 40-Grit Multi-Material Removal Blade 85mm (922AK)
Bosch Expert grout segment blade with Starlock mount, ensuring maximum power transfer and fast blade changes. Built with Bosch Diamond Technology, featuring a fine cutting edge with high-quality diamond grits for maximum wear-resistance in hard mortar. Durable multi-tool blade is also suitable for making small adjustment cuts in soft tiles.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Diamond Grit
- Starlock Fitting
- Coarse Cut
- Bosch Diamond Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Bosch Expert grout segment blade with Starlock mount, ensuring maximum power transfer and fast blade changes. Built with Bosch Diamond Technology, featuring a fine cutting edge with high-quality diamond grits for maximum wear-resistance in hard mortar. Durable multi-tool blade is also suitable for making small adjustment cuts in soft tiles.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Diamond Grit
- Starlock Fitting
- Coarse Cut
- Bosch Diamond Technology
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 85 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.35 " |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Bosch |
| Grit | 40 Grit |
| Grit Material | Diamond |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Expert |
| Model No | ACZ 85 RD4 |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Blade |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sanding Material | Tile & Grout |
| Type of Cut | Coarse Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |