Bosch 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power for All Cordless Grass Trimmer (926PF)
Features ergonomic, V-shaped handle with telescopic height adjustment for comfortable working posture. IntelliFEED feeds spool line for uninterrupted work. Features plant protector shield and hands-free head tilt for easy switching between trimming and edging. With fully charged battery, the edges of up to 8 tennis courts can be trimmed in one go. Part of the Bosch Green Power for All alliance system, where the 18V battery can operate a large variety of tools from different brands.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Auto-Feed Head
- 124min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Features ergonomic, V-shaped handle with telescopic height adjustment for comfortable working posture. IntelliFEED feeds spool line for uninterrupted work. Features plant protector shield and hands-free head tilt for easy switching between trimming and edging. With fully charged battery, the edges of up to 8 tennis courts can be trimmed in one go. Part of the Bosch Green Power for All alliance system, where the 18V battery can operate a large variety of tools from different brands.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Auto-Feed Head
- 124min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Auto-Feed Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 140 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 260 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 124 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 260 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1200 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2.7 kg |
| Vibration Level | 7.0 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
PBA 18V 2.0Ah W-B battery pack and AL 1810 CV charger.