Bahco VDE Combination Pliers 8" (200mm) (237RE)
Bahco VDE combination pliers (200mm) suitable for working on live equipment up to 1000V. Pliers feature 2-component ERGO insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene base provides superior grip. Developed according to the scientific ERGO process. Cutting capacity: 2 to 3mm (iron alloy) and 1.8 to 2.5mm (piano wire). Gripping surfaces particularly suited for flat and round material. Special head design for better accessibility with hardened cutting edges for cutting soft and hard wire. High-performance alloy steel. Phosphate finish and anti-corrosion treated.
- Cuts Up To 3mm Multi-Material
- Progressive Cut
- Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- Anti-Corrosion Treated
- Cuts Hard Materials Close to Joint
- Cuts Soft Materials at the Tip
View all: Bahco Pliers & Cutters
Bahco VDE combination pliers (200mm) suitable for working on live equipment up to 1000V. Pliers feature 2-component ERGO insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene base provides superior grip. Developed according to the scientific ERGO process. Cutting capacity: 2 to 3mm (iron alloy) and 1.8 to 2.5mm (piano wire). Gripping surfaces particularly suited for flat and round material. Special head design for better accessibility with hardened cutting edges for cutting soft and hard wire. High-performance alloy steel. Phosphate finish and anti-corrosion treated.
- Cuts Up To 3mm Multi-Material
- Progressive Cut
- Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- Anti-Corrosion Treated
- Cuts Hard Materials Close to Joint
- Cuts Soft Materials at the Tip
View all: Bahco Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 40 mm |
| Brand | Bahco |
| Cutting Capacity | 3 mm |
| Cutting Head Type | Progressive Cut |
| Degree of Hardness | 60 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.7 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 3 mm |
| Model No | 2628 S-200 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Copper & Plastic |
| z1 - UK Manufacturer Name | SNA Europe |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | SNA Europe |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Antigua Ctra.Altube, Km 5.5, Vitoria-Gasteiz, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |