Bahco Slip Joint Pliers 10" (254mm) (39865)
Long, narrow and self-locking. Specially-hardened jaws with thumb-grip to adjust opening.
- Max. Jaw Opening: 45mm
- Hardened Steel Alloy Jaws
- TPE & Polypropylene Comfort Grip
- Slip Joint Mechanism
- 11 x Locking Jaw Positions
- Anti-Corrosion Coating
View all: Bahco Waterpump Pliers
Long, narrow and self-locking. Specially-hardened jaws with thumb-grip to adjust opening.
- Max. Jaw Opening: 45mm
- Hardened Steel Alloy Jaws
- TPE & Polypropylene Comfort Grip
- Slip Joint Mechanism
- 11 x Locking Jaw Positions
- Anti-Corrosion Coating
View all: Bahco Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bahco |
| Degree of Hardness | 63 HRC |
| Jaw Length | 42 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 254 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 45 mm |
| Model No | 8224 |
| No. of Locking Jaw Positions | 11 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Slip Joint Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | SNA Europe |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | SNA Europe |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Antigua Ctra.Altube, Km 5.5, Vitoria-Gasteiz, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |