Armitage Shanks Contemporary 21 Straight Doc M 60cm Grab Rail Silver 490mm (346KC)
Sleek and modern grab rail. Ideal for domestic and commercial use.
- 60mm Projection from Wall
- Max. 175kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Stainless Steel Finish
View all: Armitage Shanks Grab Rails
Sleek and modern grab rail. Ideal for domestic and commercial use.
- 60mm Projection from Wall
- Max. 175kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Stainless Steel Finish
View all: Armitage Shanks Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Doc M |
| Bar Diameter | 35 mm |
| Brand | Armitage Shanks |
| Colour | Silver |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 490 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 175 kg |
| Model Name | Contemporary 21 |
| Model No | S0830AA |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 60cm Grab Rail |
| Projection From Wall | 60 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |