Aqualisa Colt Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (7627J)
High performance exposed thermostatic mixer shower in ABS construction. Features excellent flow rates, even on gravity fed systems.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 6Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
- Maximum Temperature Override for Extra Safety
View all: Aqualisa Showers
High performance exposed thermostatic mixer shower in ABS construction. Features excellent flow rates, even on gravity fed systems.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 6Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
- Maximum Temperature Override for Extra Safety
View all: Aqualisa Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 18 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Colt |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 76 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 305 mm |
| Range Name | Colt |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 90 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.8 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Mixer shower, rail, valve, shower head, hose and fixings.