Amphenol 16A 2P+E Connector 250V (7301X)
The brand of this product has changed. You may receive this item as either the previous ABB, or new Amphenol brand. There is no change to the technical specification.
2P+E. 250V. Compact design, excellent grip industrial coupler.
- IP67
- Watertight
- Screw Terminals
- Suitable for 14mm Cables
- Brass Contacts
- Plastic Body
- Calibrated Self-Cleaning Contacts
- Clear Terminal Markings
- Simple Cable Grip System
View all: Amphenol 240V Industrial Range
2P+E. 250V. Compact design, excellent grip industrial coupler.
- IP67
- Watertight
- Screw Terminals
- Suitable for 14mm Cables
- Brass Contacts
- Plastic Body
- Calibrated Self-Cleaning Contacts
- Clear Terminal Markings
- Simple Cable Grip System
View all: Amphenol 240V Industrial Range
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Amphenol |
| Colour | Blue |
| Current Rating | 16 A |
| Earth Position | 6h |
| Hertz (Hz) | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP67 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 216EC6W |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Connector |
| Rated Voltage | 250 V |
| Suitable Cable Size | 14 mm |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| Water Resistant | Watertight |
| z1 - UK Manufacturer Name | AMPHENOL |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ABB Cable Management Group, Station Road, Coleshill, Birmingham, B46 1HT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | cmg.conduitsystems@abb.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Amphenol Tuchel Industrial GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | August-Haeusser-Str. 10, Heilbronn, 74080, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.amphenol-industrial.de/en |