4lite Kithara Square 600mm x 600mm LED Backlit Panel White 33W 3300lm (990VH)
The 4lite Kithara square 600mm x 600mm LED backlit panel light delivers bright, uniform illumination for various indoor settings. This 33W, 3300 lumen cool white 4000K LED panel is ideal for commercial spaces, educational facilities, and ancillary areas such as offices, corridors, and workshops. Its slimline design allows for straightforward installation into shallow ceiling voids. Featuring a durable steel body and a TP(b) rated diffuser, this non-dimmable panel ensures reliable performance. The integrated LED technology offers a 50,000-hour life, offering a long-lasting lighting solution.
- IP40: For Indoor Use
- Cool White
- 3300lm
- Steel Body
- White Steel Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Integrated LED Light Source
View all: 4lite LED Panel Lights
The 4lite Kithara square 600mm x 600mm LED backlit panel light delivers bright, uniform illumination for various indoor settings. This 33W, 3300 lumen cool white 4000K LED panel is ideal for commercial spaces, educational facilities, and ancillary areas such as offices, corridors, and workshops. Its slimline design allows for straightforward installation into shallow ceiling voids. Featuring a durable steel body and a TP(b) rated diffuser, this non-dimmable panel ensures reliable performance. The integrated LED technology offers a 50,000-hour life, offering a long-lasting lighting solution.
- IP40: For Indoor Use
- Cool White
- 3300lm
- Steel Body
- White Steel Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Integrated LED Light Source
View all: 4lite LED Panel Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Panel-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP40 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3300 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Kithara |
| Model No | 4L1/4013/4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 33 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Length | 600 mm |
| Product Type | Backlit Panel |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 33 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Warrington, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |