250W Towel Radiator Heating Element (53016)
Use with plumbed or non-plumbed radiators. Can be used with thermo control plate.
- Temperature Range
- IP64
- Must have Fused Spur Protection
- Warm, Dry Towels All Year Round
- Suitable for Oil or Water Systems
View all: Unbranded Towel Rail Elements
Use with plumbed or non-plumbed radiators. Can be used with thermo control plate.
- Temperature Range
- IP64
- Must have Fused Spur Protection
- Warm, Dry Towels All Year Round
- Suitable for Oil or Water Systems
View all: Unbranded Towel Rail Elements
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Cable Length | 0.9 m |
| IP Rating | IP64 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 250 W |
| Product Length | 290 mm |
| Product Type | Towel Radiator Element |
| Radiator Part Type | Heating Element |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Standard | BEAB Approved, EN 60335-1: 2002, EN 50366: 2003. |
Product Contents
Heating element, chrome T-piece and blanking plug.