Zip Pressure & Temperature Relief Valve 1-7bar 297mm x 48mm (8816T)
Additional safety control valve suitable for use with 5, 10 and 15Ltr Zip Aquapoint III unvented water heaters (available separately).
- Brass, Rubber & Plastic
View all: Zip Water Heaters
Additional safety control valve suitable for use with 5, 10 and 15Ltr Zip Aquapoint III unvented water heaters (available separately).
- Brass, Rubber & Plastic
View all: Zip Water Heaters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 297 mm |
| B Size | 48 mm |
| Brand | Zip |
| Construction Material (Plumbing) | Brass, Rubber & Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Operating Water Pressure | 1-7 bar |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 48 mm |
| Product Type | Pressure & Temperature Relief Valve |
| Temperature Range | Max 90 °C |
Product Contents
Pressure and temperature relief valve.