YBS Chimney Bird Guard Aluminium & Stainless Steel 240mm x 310mm (50130)
Aluminium, galvanised steel and stainless steel construction. Large bird cage prevents birds, leaves or vermin from entering the chimney and debris build-up. Fitted with a larger mesh grill, suitable for normal coal, seasoned wood and oil. Unsuitable for gas or smokeless fuel. For gas applications use Anti-Downdraught Chimney Cowl (Code 67341).
- Pre-Assembled for Easy Installation
- Fits Chimney Pots up to 280mm External Diameter
View all: YBS Chimney Cowls
Aluminium, galvanised steel and stainless steel construction. Large bird cage prevents birds, leaves or vermin from entering the chimney and debris build-up. Fitted with a larger mesh grill, suitable for normal coal, seasoned wood and oil. Unsuitable for gas or smokeless fuel. For gas applications use Anti-Downdraught Chimney Cowl (Code 67341).
- Pre-Assembled for Easy Installation
- Fits Chimney Pots up to 280mm External Diameter
View all: YBS Chimney Cowls
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | YBS |
| Construction Material (Building) | Aluminium & Stainless Steel |
| Easy Assembly | Pre-Assembled for Easy Installation |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 310 mm |
| Product Height | 240 mm |
| Product Type | Chimney Bird Guard |
| Suitable Application | Fits Chimney Pots up to 280mm External Diameter |
| Total Product Weight | 1.5 kg |