Yale YLEM/200/EG1 PIN Code Laptop Safe 24.8Ltr (858YW)
Maximum security safe built to keep important belongings secure and safe. Features a strong motorised locking mechanism with 2 x 20mm anti-saw locking bolts, PIN or mastercode access, anti-drill plates in key areas and a laser-cut door for protection against attacks. Supplied with 1 override key.
- £2,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply)
- £20,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply)
- PIN Code Opening
- 4-8 Digit Code Length
- 20mm Width Locking Bolts
- Anti-Drill
- Freestanding or Wall-Mountable
- Key Override
- LCD Display
View all: Yale Safes
Maximum security safe built to keep important belongings secure and safe. Features a strong motorised locking mechanism with 2 x 20mm anti-saw locking bolts, PIN or mastercode access, anti-drill plates in key areas and a laser-cut door for protection against attacks. Supplied with 1 override key.
- £2,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply)
- £20,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply)
- PIN Code Opening
- 4-8 Digit Code Length
- 20mm Width Locking Bolts
- Anti-Drill
- Freestanding or Wall-Mountable
- Key Override
- LCD Display
View all: Yale Safes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Yale |
| Capacity | 24.8 Ltr |
| Cash Insurance Rating | £2,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply) |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 6 mm |
| External Depth | 350 mm |
| External Height | 200 mm |
| External Width | 480 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Installation Type | Freestanding or Wall-Mountable |
| Internal Depth | 280 mm |
| Internal Height | 190 mm |
| Internal Width | 467 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | YLEM/200/EG1 |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Laptop Safe |
| Safe Insurance Requirements | Insurance ratings are designed as a guide only. Installation must be in accordance with the manufacturer’s instructions. Please consult your insurer to ensure full approval. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 18 kg |
| Unlocking Mechanism | PIN Code |
| Valuable Insurance Rating | £20,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply) |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Assabloy |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Portobello Works, School Street, West Midlands, WV13 3PW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ASSA ABLOY Nederland B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Postbus 40, Raamsdonksveer, Nederland, 4940 AA, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |