Worx WG583E.9 40V Lithium PowerShare / Pro Brushless Cordless Blower Vacuum - Bare (201HA)
Cordless 3-in-1 leaf blower, vacuum and mulcher with high-efficiency brushless motor. Features tool-free quick-blower and vac conversion, and 2 speeds for use in various applications. Designed with 2-stage impeller blade with 12:1 mulch ratio. Supplied with a 35Ltr collection bag. Powered by 2 x Worx 20V Li-ion batteries (sold separately). Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability.
- 35Ltr Collection Bag Capacity
- Airflow Volume: 575m³/hr
- Airflow Speed: 335kmph
- Sound Level: 84.7dBA
- 2.5m/s² Vibration Level
- Without Harness
- Tool-Free Quick-Blower & Vac Conversion
- 2-Speed Design
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Blowers & Garden Vacs
Cordless 3-in-1 leaf blower, vacuum and mulcher with high-efficiency brushless motor. Features tool-free quick-blower and vac conversion, and 2 speeds for use in various applications. Designed with 2-stage impeller blade with 12:1 mulch ratio. Supplied with a 35Ltr collection bag. Powered by 2 x Worx 20V Li-ion batteries (sold separately). Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability.
- 35Ltr Collection Bag Capacity
- Airflow Volume: 575m³/hr
- Airflow Speed: 335kmph
- Sound Level: 84.7dBA
- 2.5m/s² Vibration Level
- Without Harness
- Tool-Free Quick-Blower & Vac Conversion
- 2-Speed Design
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 335 kmph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Technology | PowerShare / Pro |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushless |
| Castor/Wheel Type | Fixed Wheels |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | WG583E.9 |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| Mulching Ratio | 12:1 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Type | Blower Vacuum |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 84.7 dBA |
| Tool Weight without Battery | 2.9 kg |
| Vac Collection Capacity | 35 Ltr |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |