Worx WG157E.9 20V Lithium PowerShare / Pro Cordless Grass Trimmer - Bare (462HA)
Lightweight and ergonomic cordless grass trimmer offers easy, tool-free conversion into an edger in seconds. Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability. Batteries and charger sold separately. Supplied with 3 metres of 1.65mm diameter line.
- Auto-Feed Head
- Rubber Overmould Grip
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- 2-in-1: Trimmer / Edger
- Automatic Line Feed
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Grass Trimmers
Lightweight and ergonomic cordless grass trimmer offers easy, tool-free conversion into an edger in seconds. Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability. Batteries and charger sold separately. Supplied with 3 metres of 1.65mm diameter line.
- Auto-Feed Head
- Rubber Overmould Grip
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- 2-in-1: Trimmer / Edger
- Automatic Line Feed
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Technology | PowerShare / Pro |
| Brand | Worx |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Auto-Feed Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 485 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 1.65 mm |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 25 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | WG157E.9 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Length | 850 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 1.5 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
WG157E.9, WA0004 1.65mm spool (3m) and safety guard.